KARATE KYOKUSHIN

Symbole karate kyokushin
symbol organizacji So-Kyokushin Poland

XOBO jest Klubem zrzeszonym w Karate So-Kyokushin – Międzynarodowej Organizacji Stylu Kyokushin Karate wywodzącej się z samej Japonii.

Prekursorem i założycielem tej organizacji jest Hanshi Daigo Ohishi 9 dan, osobisty uczeń twórcy Kyokushin Karate Masutatsu Oyamy.

Karate Kyokushin jest jednym z najbardziej znanych stylów karate kontaktowego na świecie. Założony w 1964 roku przez wielkiego Masutatsu Oyama, Kyokushin to styl, który obejmuje metodę ciężkiego treningu i samodoskonalenia.

Karate jest sztuką walki, a dla wielu ludzi sposobem na pokonywanie słabości i sposobem na życie w wielu pozytywnych aspektach.

Dziś Styl Kyokushin to wiele organizacji i miliony studentów.  Jest rozpowszechniony na całym świecie.

Masutatsu Oyama

Kyokushin WAY

Kyokushin Karate to coś więcej niż tylko sztuka walki – to wszechstronny system wychowania i rozwoju psychofizycznego. Uczy umiejętności i postaw na całe życie.

To szkoła woli i charakteru. Elementy szkolenia obejmują dyscyplinę, szacunek, reżim ćwiczeń, pewność siebie i dbanie o dobrą atmosferę społeczną. Zajęcia prowadzone są przez Sensei co po japońsku oznacza „nauczyciela”.

Początkujący są zawsze mile widziani, niezależnie od wieku, płci i możliwości fizycznych, każdy może rozpocząć trening w Kyokushin Karate i czerpać z niego korzyści.

Ścieżka Karate dla każdego może być bardzo różna. Jedni szukają sztuki walki, sposobu na utrzymanie formy, nowego hobby, a inni aspirują do bycia mistrzem. Każdy znajdzie swoje miejsce w Dojo.

Kyokushin Karate to coś więcej niż tylko sztuka walki – to wszechstronny system wychowania i rozwoju psychofizycznego. Uczy umiejętności i postaw na całe życie. To szkoła woli i charakteru. 

Seminarium z shihan Cameron Quinn
Kumite podczas seminarium karate

Elementy szkolenia obejmują dyscyplinę, szacunek, reżim ćwiczeń, pewność siebie i dbanie o dobrą atmosferę społeczną. Zajęcia prowadzone są przez Sensei co po japońsku oznacza „nauczyciela”.

Początkujący są zawsze mile widziani, niezależnie od wieku, płci i możliwości fizycznych, każdy może rozpocząć trening w Kyokushin Karate i czerpać z niego korzyści.

Ścieżka Karate dla każdego może być bardzo różna. Jedni szukają sztuki walki, sposobu na utrzymanie formy, nowego hobby, a inni aspirują do bycia mistrzem. Każdy znajdzie swoje miejsce w Dojo.

„Karate jest sztuką walki, a dla wielu ludzi sposobem na pokonywanie słabości i sposobem na życie w wielu pozytywnych aspektach. Celem uprawiania Karate So-Kyokushin jest rozwój poprzez fizyczny i duchowy trening w życiu codziennym. Cel ten jest wspólny także dla Judo, Kendo, Aikido, ceremonii picia herbaty, kaligrafii oraz sztuki układania kwiatów. Prawdą jest również to, że Karate poprzez trening fizyczny i duchowy czyni niemożliwe możliwym, od postawienia pierwszych kroków w Dojo So-Kyokushin. Ciężki trening fizyczny wiąże się również z wymagającym treningiem psychologicznym. Karate jest sposobem na zjednoczenie ciała i ducha, poszerza horyzonty a zarazem dodaje ludzkiemu życiu głębi, tej pochodzącej z dalekiego wschodu.”

[autor: Krzysztof Kocan, ze strony www.husaria.org.pl]

chłopcy trenujący karate kyokushin
Nauka Karate Kata
karatecy przygotowanie do walki

trzy obszary

karate kyokushin

W Karate Kyokushin rozwijane są trzy obszary: Kihon, Kata i Kumite

\

Kihon (基本, きほん)

To japoński termin oznaczający „podstawy” lub „podstawy”.Termin ten jest używany w odniesieniu do podstawowych technik, które są nauczane i praktykowane jako podstawa większości japońskich sztuk walki. Są to standardowe bloki, kopnięcia i uderzenia.

\

Kata (型 lub 形 )

Dosłownie: „forma”. To japońskie słowo oznaczające szczegółowe choreograficzne wzorce ruchów ćwiczonych solo lub w parach. Innymi słowy, jeśli Kihon to słowa – kata uczy cię tworzyć zdania, łącząc te podstawy w uporządkowane ruchy.

\

Kumite (組手)

Jest jedną z trzech głównych sekcji treningu karate, wraz z kata i kihon. Odnosi się do form sparingu. Kumite to walka dwóch karateków.

W przeciwieństwie do większości innych tradycyjnych form karate, które wykonują „walkę punktową”, Kyokushin jest karate pełnokontaktowym. Podczas ćwiczeń uczniowie noszą ochraniacze tułowia i trenują w sposób bardziej delikatny niż można to zobaczyć np. na zawodach – szczególnie wyższych stopniem. Dla niższych pasów i osób niedoświadczonych trening zawsze jest bezpieczny i delikatny.

Chociaż Kumite może wyglądać onieśmielająco, to może być też świetną zabawą, niesamowicie budującą pewność siebie. Jeśli myślisz o Kihon jak o słowach, Kata z góry ułożonych zdaniach – Kumite jest jak otwarta rozmowa karateków.

PRZYSIĘGA DOJO

Treść przysięgi dojo w językach: polskim i japońskim.

PRZYSIĘGA DOJO

1. Będziemy ćwiczyć nasze serca i ciała dla osiągnięcia pewnego, niewzruszonego ducha.
2. Będziemy dążyć do prawdziwego opanowania sztuki karate, aby kiedyś nasze ciało i zmysły stały się doskonałe.
3. Z głębokim zapałem będziemy starać się kultywować ducha samo wyrzeczenia się.
4. Będziemy przestrzegać zasad grzeczności, poszanowania starszych oraz powstrzymywać się od gwałtowności.
5. Będziemy spoglądać w górę ku prawdziwej mądrości i sile porzucając inne pragnienia.
6. Będziemy wierni naszym ideałom i nigdy nie zapomnimy o cnocie pokory.
7. Przez całe nasze życie poprzez dyscyplinę karate, dążyć będziemy do poznania prawdziwego znaczenia drogi, którą obraliśmy.

DOJO KUN KYOKUSHIN
Hitotsu : wareware wa, shinshin o renmashi, kakkofubatsu no shingi, o kiwameru koto.
Hitotsu : wareware wa, bu no shinzui o kiwame, ki ni hasshi ni binnaru koto.
Hitotsu : wareware wa, reisetsu o omonji, chojo o keishi, sobo na furumai o tsutsushimu koto.
Hitotsu : wareware wa, shinbutsu o totobi kenjo no bitoku o wasure zaru koto.
Hitotsu : wareware wa, shisujitsu – goken o motte, jiko noseshin o kanyo suru koto.
Hitotsu : wareware wa, chisei to tairyoku to o kojo sase, koto ni nozonde ayamatazaru koto.
Hitotsu : wareware wa, shogai no shugyo o karate no michi ni tsuji, kyokushin ni michi o matto suru koto.

 

 

 

chińskie znaki

Dojo Kun Kyokushin to zbiór 7 zasad, do których zobligowani są trenujący Karate Kyokushin. Została napisana przez samego sosai Masutatsu Oyamę wraz z Eijji Yoshikawa.

Treść przysięgi przyjmuje nieco różniące się formy w zależności od organizacji i języka. Na przykład w Polsce często dodaje się punkt ósmy: „Nie będziemy stosować i rozpowszechniać sztuki karate poza dojo” – jednak nie występuje on w oryginalnej wersji japońskiej

„Kodeks Samurajski Bushido pozostawił niezatarte piętno na współczesnej sztuce kyokushin karate. Jednocześnie nakreślił główne cele etyczne tej sztuki walki, sprawiając, iż stała się ona fascynująca dla milionów ludzi na świecie.

Karate nie służy bowiem – jak to niektórzy usiłują przedstawiać – szerzeniu brutalności i agresji. Jest ono metodą osiągania wewnętrznej harmonii przejawiającej się w stabilności psychicznej, pewności siebie i spokoju.

W tym miejscu warto przytoczyć słowa Masutatsu Oyamy, który twierdził, że o ile rozwój fizyczny jest początkiem karate, o tyle rozwój duchowy jest jego celem ostatecznym. Staje się więc jasne, że ta sztuka walki nie jest ani sportem, ani stricte sztuką militarną. Jej aspiracje sięgają znacznie wyżej i może dlatego sztuka karate wydaje się tak bardzo tajemnicza.

Faktem pozostaje to, że głębię prawdy o sztuce „pustej ręki” odkryją jedynie ci, którzy z uporem i konsekwencją będą poznawać jej duchowe i fizyczne tajniki.”

(cytat ze strony: https://mastersdojo.pl)

Karate Kyokushin dla dzieci i młodzieży

KAŻDE dziecko ma ogromny potencjał rozwoju, a możliwości ciała i umysłu są zdumiewające. Doskonalenie ciała i umysłu już od najmłodszych lat ma ogromny sens, a Karate jest ku temu świetnym narzędziem.

Lekarze sportowi klasyfikują karate na pierwszym miejscu, wśród sportów mających najlepszy wpływ na harmonijny rozwój organizmu (obok pływania).

Treningi prowadzimy tak, by każdy uczestnik zajęć mógł rozpoznać swoje możliwości, rozwijać się i polubić to! Trenując Karate Kyokushin – uczestnicy regularnie wykonują ćwiczenia ogólnorozwojowe, korekcyjne, rozciągające, ćwiczenia bezpiecznego upadania, poznają techniki samoobrony i elementy kultury japońskiej.

Prezentacja karateków przed szkołą
Karate_dzieci

Poprawiając ogólną sprawność, stopniowo wprowadzamy kolejne umiejętności, postawy, uderzenia i kopnięcia Karate.

Uczestnicy mogą podchodzić do oficjalnych egzaminów – zdobywając kolejne stopnie kyu. Więcej o egzaminach:

 

Treningi są bezpieczne i dostosowane do możliwości oraz indywidualnych potrzeb uczestników. Regularny udział pozwala na harmonijny rozwój ciała i w pozytywny sposób wpływa na kształtowanie się charakteru młodego sportowca .

Trening Karate karate uczy samodyscypliny . Jest dobrym sposobem na rozładowanie energii, napięcia czy stresu.. Podczas wysiłku wytwarzają się endorfiny, odpowiedzialne za poprawę nastroju.

Treningi w XOBO są dedykowane dla dzieci i młodzieży, już od 5 roku życia!

Więcej na temat treningów Karate Kyokushin dla najmłodszych przeczytasz tutaj:

Karate-Gi
Strój do karate
Karate-gi i pomarańczowy pas
różne pasy karate

karate-Gi i pas

 

\

Karate- Gi

Prawidłowa nazwa stroju w którym praktykujemy Kyokushin to Karate-Gi. Słowo Gi oznacza  kimono. Ma on prosty krój w kształcie litery T i dość często bywa porównywany do szlafroków.

W Karate Kyokushin, Karate-Gi ma charakterystyczny krój. Bluza ma zawsze rękaw o długości ¾, natomiast spodnie posiadają nogawki sięgające za kostkę. Ważny jest również klin w kroku spodni zapewniający swobodę poruszania się w niektórych pozycjach np. kiba dachi lub zenkutsu dachi.

Na piersi po lewej stronie Karate-Gi znajduje się wyhaftowana lilijka – logo Karate Kyokushin, która oznacza „Stowarzyszenie na rzecz poznania ostatecznej (najwyższej) prawdy”.

Popularne określenie stroju do treningu karate to „kimono”, lecz jest ono potoczne. Używane jest także określenie karatega, jest niepoprawne – spolszczone.

\

System stopni i kolorów pasów

 

Kolor pasa symbolizuje stopień zaawansowania na drodze Karate Kyokushin

Adepci sztuki Karate na każdym egzaminie powinni zaprezentować umiejętności właściwe dla posiadanego pasa oraz te, których znajomość jest konieczna by zdobyć kolejny stopień.

Umiejętności te można podzielić na:

👉Kihon-geiko (podstawy techniczne)
👉Elementy z obszaru sprawności fizycznej
👉Ido-geiko (poruszanie)
👉Samoobrona
👉Kata
👉Kumite
👉 Do egzaminów na stopnie szkoleniowe junior dopuszczone mogą być osoby, które uczestniczyły systematycznie w zajęciach kyokushin min. 3 miesiące
i spełniły wszystkie wymogi szkoleniowe i organizacyjne.
👉 Tutaj, na stronie naszych szczecińskich przyjaciół – możecie sprawdzić poszczególne umiejętności wymagane na dany pas:

 

Napisz 

xoboklub@gmail.com

Zadzwoń

506-159-502 Sensei

730-626-650 Biuro

Śledź nas na: